Miksi laulutekniikkaa kannattaa treenata?

Oletko joskus kuullut sanottavan, että jos ääntään kouluttaa, on laulajana epäaito?

Minä olen, ja tämä on jäänyt pysyvästi mieleeni.

Mikäli asia olisi näin, pitäisi paikkansa se urbaanilegenda, että laulutaitoiseksi jotenkin vain synnytään. Ja sehän ei pidä paikkaansa. Ei kukaan synny balettitanssijaksi eikä mestarileipuriksikaan.

Tai no, tavallaanhan se pitää paikkansa: likipitäen jokainen syntynyt lapsi oppii kyllä laulamaan, jos hänelle pienestä pitäen lauletaan ja hänen omaa laulamistaan kannustetaan.

Sekin on treenaamista, että paljon laulaa kun siihen kannustetaan. Oppii se lapsi balettitanssijaksikin ja mestarileipuriksi, jos häntä kovasti kannustetaan ja hän tanssii tai leipoo.

Mutta jos ajattelet, että kun et ole laulutaitoinen, et tule sitä koskaan olemaankaan, olet yksinkertaisesti väärässä.

Monet uskovat niin kovasti omaan laulutaidottomuuteensa, että tekevät siitä totta.

Sinä saat laulaa, sinä saat treenata laulua ja sinä opit laulamaan!

Ja jos sinua kovasti laulattaisi, mutta et kehtaa koska et osaa, teet itsellesi suuren karhunpalveluksen. Laulu tuo elämyksiä ja hyvinvointia, myös sinä olet oikeutettu niihin.

Laulutaitoa oppii siinä missä mitä tahansa muutakin. Oppisitko tanssiaskelia? Oppisitko heittämään pallon koriin? Oppisitko soittamaan pianoa? Oppisitko valmistamaan leivonnaisia? Oppisitko neulomaan pipon?

Oppisitko hengittämään paremmin laulun sujuvuutta ajatellen? Oppisitko tukemaan laulufraasia oikein? Oppisitko rytmittämään laulettuja fraaseja luontevammin?

Oppisitko vaikuttamaan kurkunpääsi liikkuvuuteen niin että se auttaisi sinua laulamaan notkeammin? Oppisitko rentouttamaan leukaasi niin että suuhusi tulisi lisää tilaa ja äänesi soisi paremmin?

..niin että oletko miettinyt, mitä se laulutekniikan treenaaminen oikeastaan onkaan? Miten sitä treenataan ja mitä se vaikuttaa?

Laulutekniikan treenaaminen on hauskaa!

Mieti, miltä tuntuisi, kun muutaman neuvon avulla (esimerkiksi: hengitä vähemmän, rentouta leuka, innostu ja laula sitten rennon vuolaasti) yhtäkkiä huomaisit, että osaat suunnattoman paljon enemmän.

Huomaisit, että aikaisemmin ”kurkkuun takertunut laulu” olisi päässytkin vapaaksi.

Huomaisit, että pääsisit matalammalle ja korkeammalle kuin aikaisemmin.

Huomaisit, että sinä todellakin voit myös oppia.

Huomaisit, että pystyt nauttimaan laulamisesta aivan uudella tavalla.

Hyvin toimiva ääni tuo iloa ja hyvinvointia.

Melkoista, eikö vain..?

Siinä olisi jo muutama syy, miksi laulutekniikkaa kannattaa treenata. Laulutekniikan treenaaminen on hauskaa ja hyödyllistä. Ja hirmuisen mielenkiintoista!

Treenataan laulutekniikkaa, pidetään hauskaa ja lauletaan sujuvammin! Koska me voidaan..!

Tutustu Ääniateljeen syksyn 2022 ryhmäopetusvaihtoehtoihin tässä linkissä.

Tästä linkistä löydät kesän 2022 laulun alkeiskurssin. Tutustu ja varaa oma paikka!

Ääniateljeen Salla

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *